Má přednost svoboda slova, nebo lidský život?

4. 02. 2019 19:59:10
Žijeme v době boje o naši svobodu, jen občas není zřejmé, kdo ji chrání, a kdo nás o ni chce připravit.

Část společnosti pod tíhou důkazů o vlivu falešných zpráv na výsledky voleb a referend, nabádání k terorismu, vraždám a nenávisti k celým skupinám obyvatel vyzývá k částečné cenzuře či spíše autocenzuře médií a sociálních sítí. Jiná část společnosti před jakoukoliv cenzurou varuje ve jménu svobody slova a možnosti projevit jakýkoliv názor, byť se jedná o úplnou hloupost či naopak extrémně nebezpečnou lež.

Historie nám ve střední Evropě dala bohatě okusit, jak dokáží totalitní režimy cenzurovat média, literární produkci i myšlení lidí, nacisté a komunisté však byli ještě „lepší“ ve fyzické likvidaci etnických či třídních „nepřátel“. Nebezpečnými „fake news“ jsou přece přeplněny i knihy jako Mein Kampf či Dějiny Všesvazové komunistické strany (bolševiků), nejen dnešní virtuální bažina.

Aby k těmto textům neměla přístup pouze skupina nadlidí z řad nás historiků, jejichž znalosti by měly pomoci chránit společnost před nebezpečími z nich plynoucími, umožnila demokratizace, liberalizace a internetová revoluce dostat se komukoliv k čemukoliv. To je zároveň obranou před lákadlem zakázaného, před mytizací hitlerovského a stalinského zla, v tom nevidím až tak velký problém. Ten vzniká, když sputniky různých odstínů hnědé a/nebo rudé propagandy promyšleně ovlivňují masy lidí, jež si nedaly tu práci pročíst dlouhé texty a vědecké komentáře k nim či nemají schopnost kriticky rozlišit mezi lákadlem nebezpečné lži a historickými fakty, případně jako vykořenění Raskolnici dneška netrpí potřebnými morálními zábranami.

Populističtí protofašisté či fašizující populisté (ani loňská zpráva Ministerstva vnitra o extremismu v tom nemá úplně jasno) typu Tomia Okamury či obou Václavů Klausů samozřejmě hájí svobodu šířit své nahnědlé myšlenky, stejně tak se již otřepali soudruzi z KSČM se svým rudým evangeliem. Nepřáteli jejich kremelsko-pekingské nacionalisticko-socialistické internacionály s maskotem Zemanem jsme my, svobodomyslní Evropané, inspiraci nalézají třeba v orbánovském Maďarsku.

Jak se tedy máme v (brexitem oslabené) Evropě chránit před nebezpečnou lží, když jsme si prošli poněkud jinou historickou zkušeností, utrpěli jsme nepříliš šťastnou geografickou polohu a máme mizerné geopolitické možnosti oproti USA (kterým se s Trumpem taky „zadařilo“), zároveň je však i pro nás významnou hodnotou svoboda slova? Jedná se evidentně o nalezení hranice a toho, kdo ji bude určovat a chránit.

Hranicí je míra nebezpečnosti, ochrana lidského života – vyzývání k terorismu, vraždění jednotlivců či celých skupin přeci nesmí být přípustné, ať už to dělají islamisté nebo jejich myšlenkoví spolupracovníci z řad Okamurovy SPD, kteří jsou v ČR, na rozdíl od tzv. Islámského státu, v parlamentu, kde se po vzoru KSČM snaží s podporou hradčanského geronta zalíbit vládnoucímu estébáckému oligarchovi. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Hranici nemají určovat ani politici, ani majitel facebooku, musí to být nezávislé soudy, které nepodléhají tlaku Zemana ani nikoho jiného. Pokud V. Klausovi facebook smaže jeho k lásce a míru vyzývající příspěvek, soud má mít možnost jej vrátit. Pokud však budou důchodci z řad sympatizantů SPD realizovat teroristické útoky, má společnost právo se bránit – ať opět rozhodne soud, jakou míru zodpovědnosti nese pachatel a jakou ten, který jej k činu nabádal. Námitky, že to pro soudy není technicky zvládnutelné, neberu – lidstvo, které dokázalo sestrojit jadernou bombu nebo vyvraždit šest milionů Židů, si v 21. století jistě poradí.

Svoboda slova musí jít vždy ruku v ruce se zodpovědností za vyřčené či napsané. My, kteří jsme politicky činní, máme mít právo své oponenty označovat za pitomie, kremlofily či nácky, když k tomu máme zřejmé indicie. Musíme však mít sílu unést i ty milé nálepky či nadávky do sluníčkářů, vítačů, neomarxistů nebo eurohujerů. Avšak jakýkoliv člověk, který si o sobě přečte, že se pro něj chystá šibenice, se nemusí nechat uchlácholit tvrzením o neškodných bláznech, vymstilo se to už mnoha lidem i státům. Jak dlouho by tento můj příspěvek vydržel na facebooku Václava Klause?

Autor: Ondřej Hýsek | pondělí 4.2.2019 19:59 | karma článku: 14.02 | přečteno: 819x

Další články blogera

Ondřej Hýsek

Morava neexistuje už 70 let

Komunisté dali 21. 12. 1948 Moravě neuvěřitelný „dárek“. Po tisíciletí existence naší země s různou mírou samosprávy, parlamentarismu a v poměrně stabilních hranicích ji bez náhrady zrušili.

19.12.2018 v 11:36 | Karma článku: 24.99 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Ondřej Hýsek

Městem roku 2017 jsou moravské Slavonice

Nádherné Slavonice měly v minulém století pohnutý osud. Když obdivujeme kulisy jejich krásně zachovalého historického centra, zapomínáme někdy na místní obyvatelstvo, které bylo od středověku především německy mluvící.

18.4.2018 v 11:33 | Karma článku: 20.11 | Přečteno: 646 | Diskuse

Ondřej Hýsek

Odkládáním vzniku zemského zřízení problém nezmizí

Zcela bez povšimnutí uplynulo 3. prosince dvacáté výročí schválení ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků, na nějž navázalo krajské zřízení. Byly tak obnoveny kraje ve stejném počtu jako v roce 1948.

8.12.2017 v 9:07 | Karma článku: 23.34 | Přečteno: 903 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Reportéři ČT objevili dalšího českého řidiče „pašeráka“. Hrozilo mu 14 let

Jiří Sagan zdaleka není prvním českým řidičem kamionu, který se v zahraničí ne vlastní vinou ocitl v nesnázích kvůli údajnému pašování migrantů. Česká vláda mu také nepomohla, přestože mu hrozilo až 14 let vězení...

18.2.2019 v 9:15 | Karma článku: 35.62 | Přečteno: 1693 | Diskuse

Arťom Korjagin

Zemědělská družstva 21. století

Patří zemědělská družstva do minulosti, nebo je to jedna z možností jak mít živý venkov a potravinovou soběstačnost?

15.2.2019 v 12:18 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 542 | Diskuse

Filip Humplík

Dneska jsi sice žena a chodíš v sukni, ale já tě znám jako Karla

Legrace končí, doslova. Genderová aktivistka Tereza Zvolská napadla seriál Most! za “necitlivý přístup ke společensky znevýhodněným menšinám”. Tvůrci seriálu by prý mohli být “vtipní i bez urážek” Romů a transgender osob.

15.2.2019 v 7:49 | Karma článku: 43.84 | Přečteno: 3230 | Diskuse

Jiří Paroubek

Budeme největším důchoďákem světa?

A bude to tak špatné? V posledních dnech se celá řada českých ekonomických beletristů, jak s oblibou nazývám tzv. ekonomické analytiky, zabývá nezbytností důchodové reformy.

14.2.2019 v 17:11 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 949 | Diskuse

Pavel Opl

Nefunkční Česká pošta opět zdražuje

Celý den čekáte na balík a jediné, co dostanete je oznámení, že při pokusu o doručení jste nebyli doma. Písemné stížnosti, na které vůbec nikdo nereaguje. Opakované zdražování odůvodněné "dalším zkvalitňováním služeb".

13.2.2019 v 11:15 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1329 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 824

Jsem zastupitelem brněnské městské části Královo Pole, zástupcem ředitelky Gymnázia AKADEMIA, kde učím dějepis, jsem spolumajitelem školy. Jsem předsedou Moravského zemského hnutí. Jsem přesvědčen, že země Morava si ve státě českém zaslouží mnohem lepší postavení, než má dnes.

Najdete na iDNES.cz